Складання іспитів в ТСЦ
До складання іспитів у ТСЦ МВС для отримання посвідчення водія:
- для отримання посвідчення водія категорій A1, A — 16 років;
- для отримання посвідчення водія категорій В1, В, С1, С — 18 років;
- для отримання посвідчення водія категорій ВЕ, С1Е, СЕ — 19 років;
- для отримання посвідчення водія категорій D1, D, D1Е, DЕ, Т — 21 року.
- 1.5. Рішення про видачу особам посвідчень водія приймають працівники ТСЦ МВС
Іспити для отримання посвідчення водія у осіб, які закінчили заклад, приймаються в ТСЦ МВС.
Іспити зі знань Правил дорожнього руху приймаються екзаменаційними комісіями ТСЦ МВС за екзаменаційними білетами, які затверджуються Головним сервісним центром МВС, за допомогою комп'ютерної техніки.
Правила дорожнього руху
ПосиланняПитання екзаменаційних білетів охоплюють основні положення законодавства про дорожній рух, усі розділи Правил дорожнього руху, інших правил, нормативів і стандартів, що регламентують безпеку дорожнього руху. Кожний екзаменаційний білет містить 20 питань, які мають порядкові номери від 1 до 20. На кожне питання пропонуються від 2 до 5 відповідей, з яких правильною і найбільш повною є одна.Для виключення випадків запам'ятовування екзаменаційних білетів у ТСЦ МВС використовуються не менше двох варіантів білетів.
Закон України «Про дорожній рух»
ПосиланняІспити приймаються одночасно від кількох осіб, число яких залежить від площі і обладнання приміщення.
Після роз'яснення екзаменатором порядку роботи на комп'ютерній техніці та правил складання іспиту починається відлік часу.
Особам, що екзаменуються, пропонується за 20 хвилин відповісти на 20 питань.
Позитивна оцінка «склав» ставиться, якщо екзаменований кандидат у водії відповів на всі екзаменаційні питання за відведений на це час та допустив не більше двох неправильних відповідей.
Особам, які у відведений час не відповіли на всі питання або допустили більше двох помилок, виставляється оцінка «не склав».
Результати відповідей фіксуються за допомогою комп'ютерної техніки або в екзаменаційній картці для проведення усного теоретичного іспиту. Результат теоретичного іспиту проставляється екзаменатором в екзаменаційному листі та завіряється підписами двох членів екзаменаційної комісії.
Іспити з навичок керування транспортними засобами проводяться у два етапи: на майданчику для навчання з початкового керування, а потім на визначеному ТСЦ МВС маршруті в умовах дорожнього руху (за винятком перевірки навичок керування на мопеді та мотоциклі).
Іспит з навичок керування транспортними засобами приймається на транспортному засобі ТСЦ МВС, закладів або підприємств і організацій, який повинен бути обладнаний додатковими педалями зчеплення (крім транспортних засобів з автоматичною коробкою передач) і гальмування, дзеркалом заднього виду для екзаменатора.
Якщо особа проходила підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації водія в закладі на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач, то складання іспиту з керування транспортними засобами дозволяється на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач.
Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів
ПосиланняПід час проведення іспиту перевіряється вміння особи керувати транспортним засобом.
Для визначення підготовленості особи до керування транспортним засобом враховується виконання нею таких дій:
- підготовка до початку руху, увага відносно інших транспортних засобів;
- своєчасність вмикання попереджувальних сигналів;
- початок руху;
- користування дзеркалом заднього виду;
- розгін і переключання передач з нижчих на вищі і з вищих на нижчі, рух по прямій;
- зупинка транспортного засобу на підйомі, а потім відновлення руху (при цьому транспортний засіб повинен плавно рушити з місця і може відкотитися назад не більше ніж на 20 см, а двигун повинен працювати);
- розворот при обмеженій ширині проїжджої частини і рух заднім ходом (для цього виїхати на ділянку дороги обмежених розмірів, розвернутися при одноразовому включенні передачі заднього ходу; на проїжджій частині зупинити транспортний засіб у місці, де є заїзд у двір з правого боку; увімкнути задню передачу і заїхати у двір без використання передньої передачі; після зупинки автомобіль повинен стояти так, щоб його зовнішні контури не виступали на проїжджу частину);
- гальмування і зупинка транспортного засобу при різних швидкостях, включаючи екстрену зупинку, якщо дозволяють дорожня ситуація і умови руху;
- вибір дистанції і інтервалів між транспортними засобами;
- маневрування на дорозі, що має дві і більше смуги для руху в одному напрямку;
- об'їзд транспортних засобів, які стоять, у тому числі загального користування, та інших перешкод;
- перестроювання з однієї смуги руху на іншу;
- належна реакція на сигнали, що подаються іншими учасниками дорожнього руху;
- оцінка дорожніх обставин при під'їзді до регульованого перехрестя, подання, за потреби, попереджувальних сигналів;
- зупинка перед перехрестям;
- дотримування сигналів світлофора або регулювальника;
- плавність зрушення з місця після зупинки;
- оцінка дорожніх обставин при наближенні до нерегульованого перехрестя, урахування вимог знаків, розмітки, сигналів інших учасників руху;
- додержання права проїзду транспортних засобів, які мають перевагу в русі;
- під'їзд до перехрестя і проїзд пішохідного переходу;
- виконання випередження та обгону;
- виконання зупинки транспортного засобу.
Під час другого етапу іспитів екзаменатор перебуває у транспортному засобі поруч з особами, що екзаменуються, контролює правильність виконання вправ, фіксує помилки, у разі виникнення аварійної ситуації втручається в керування транспортним засобом.
Для одержання позитивної оцінки особи, що екзаменуються, не повинні допустити більше трьох помилок або двох однакових.
Відмова осіб, що екзаменуються, виконати яку-небудь вправу іспиту або створення ними аварійної ситуації означає, що іспит вони не склали.
Інформація про допущені помилки фіксується екзаменатором на зворотному боці екзаменаційного листа.
Результат практичного іспиту записується в екзаменаційний лист екзаменатором кульковою ручкою та підписується особисто.
Якщо особи, що отримують посвідчення водія вперше, не склали іспиті з навичок керування транспортними засобами втретє, вони допускаються до наступного іспиту після проходження повного курсу підготовки керування відповідним транспортним засобом у закладі, що підтверджується довідкою про повторний курс підготовки керування транспортним засобом.